Blog

Afirmacja dla kobiet w ciąży

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety. Ma ona jednak też swoje ciemne strony. Ciało kobiety staje przed ogromnym wyzwaniem – w ciągu 9 krótkich miesięcy musi poradzić sobie nie tylko z samym sobą, ale równocześnie zadbać o drugi organizm, który potrzebuje niesamowitych ilości energii. Umysł kobiety za to ma nie mniejszy „challange” – do codziennej dawki obowiązków dochodzi masa nowych, takich jak wizyty lekarskie, dbanie o dietę i aktywność fizyczną, planowanie porodu i tym podobne.

Natłok myśli może spowodować u ciężarnej uczucie przemęczenia i ciągłego zestresowania, a przecież te miesiące to nie jest czas na bezsensowne skoki kortyzolu. Jak w takim razie zredukować tą spiralę zmartwień i nie dać się pokonać swojemu własnemu mózgowi?

Z pomocą przychodzi afirmacja.

Termin wywodzący się z łaciny, na co dzień używany jako zgodę lub potwierdzenie. W psychologii została spopularyzowana w latach 80. XX wieku przez amerykańskiego psychologa. W dzisiejszych czasach ludzie kojarzą afirmację sticte z pozytywnym myśleniem, co jest nieco błędnym przekonaniem – istnieje zarówno pozytywna, jak i negatywna afirmacja. Jako przykład negatywnej afirmacji można uznać krytykę, tą usłyszaną od innych, ale przede wszystkim tą usłyszaną od siebie, a także zwroty typu „nie dasz rady” czy „i tak ci się nie uda”. Takie komunikaty w pojedynczych dawkach prawdopodobnie nie będą miały dużego wpływu na nas i naszą samoocenę, jednak powtarzane regularnie czy nawet codziennie we własnych głowach, mogą przynieść fatalne skutki.

Tak samo działa pozytywna afirmacja. Zarówno negatywne frazy powtarzane wiele razy staną się prawdą dla naszego życia, jak i pozytywne mogą pomóc nam przezwyciężyć lęki i osiągnąć wymarzony cel. W przypadku kobiet w ciąży za taki cel możemy przyjąć urodzenie zdrowego dziecka, bez komplikacji. Oczywiście na zamiar główny składa się wiele kroków pobocznych i pośrednich, dlatego afirmacja niekoniecznie musi brzmieć dosłownie jak poprzednie zdanie. Poniżej przedstawiamy 5 twierdzeń, które warto wprowadzić do swojego słownika oraz dziennika na okres ciąży.

  1. Obserwuję zmiany zachodzące w moim ciele ze spokojem i wdzięcznością.
    Wracając do początku, ciąża to piękny czas. Kobieta ma okazję doznać wielu niesamowitych wrażeń w tym czasie – jej ciało z dumą i niesamowitą wytrwałością przygotowuje malutką istotę do przyjścia na świat.
  2. Cieszę się z ciąży i jej objawów.
    Wspomnianą afirmację można wzmocnić dotykając swoją dłonią brzucha. Warto zwrócić uwagę na wiele radosnych aspektów oczekiwania na dziecko, takich jak ekscytacja ze zbliżającego się potomstwa czy sama możliwość przeżywania czegoś tak ważnego.
  3. Zdrowo się odżywiam dla dobra mojego oraz mojego dziecka.
    W trakcie ciąży niezmiernie ważne są pełnowartościowe, zróżnicowane posiłki oraz w razie potrzeby suplementacja. Taka afirmacja zmniejszy stres związany z przygotowywaniem i planowaniem jedzenia oraz utwierdzi w przekonaniu, że kobieta robi wszystko co może dla dobra swojego maluszka.
  4. Jestem spokojna.
    Łatwo stracić spokój ducha w natłoku obowiązków i zmartwień związanych z ciążą i porodem, jednak nie można dać się w to wplątać. „Jestem spokojna”, pomimo krótkiej formy, niesie za sobą priorytezację relaksu, otaczania się dobrodusznymi ludźmi i wiele innych.
  5. Doceniam siebie.
    Pomimo ciężkich chwil, jestem z siebie dumna – zarówno ze swojej mentalności, jak i fizyczności. Daję sobie ze wszystkim radę, jestem dobra dla swojego dziecka oraz dla siebie.

Pamiętaj, że Twoje reakcje są uzależnione od nastawienia. Powtarzając pozytywne afirmację i ograniczając negatywne, z dnia na dzień jesteś w stanie zmienić swoją perspektywę, zastąpić strach i wątpliwości – miłością i zaufaniem, przede wszystkim do samej siebie – co bezpośrednio przełoży się na pozytywny rozwój dziecka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *